Inflacja na sterydach. Pytanie na teraz: co zrobi NBP? [WYKRES DNIA] (2023)

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Inflacja w ostatnich miesiącach lubi zaskakiwać. I to w górę. W przypadku najnowszych danych GUS nie było inaczej. Ceny we wrześniu wzrosły aż o 5,8 proc., mocniej niż zakładały najwyższe prognozy (analitycy mBanku oczekiwali 5,7 proc.).

Kiedy ostatni raz ceny rosły szybciej niż teraz (o 6,2 proc.), czyli ponad 20 lat temu, w czerwcu 2001 roku, PO i PiS dopiero powstawały (pierwszą założono w styczniu, a drugą w maju tamtego roku), Polskę odwiedzał ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush, kończyła się pierwsza polska edycja kontrowersyjnego wtedy Big Brothera, a stacji TVN24 jeszcze w ogóle nie było (założono ją w dopiero w sierpniu 2001 roku).

(Video) Inflacja w górę! Co zrobi NBP? | Przegląd globalnych rynków z Interactive Brokers

Z lektury komentarzy makroekonomicznych wynika, że teraz kierunek na 6 proc. mamy już w zasadzie zagwarantowany.

Inflacja mocno przyspieszyła. GUS: we wrześniu 5,8 proc.

Co napędza inflację? "Sterydem" numer jeden we wrześniu były ceny paliw, które w ujęciu rocznym wzrosły aż o28,6 proc., a w ciągu miesiąca o 2 proc. Paliwa drożeją, bo od drożeje ropa naftowa - w ciągu miesiąca jej rynkowe notowania wzrosły ookoło 9,5 proc. To z kolei efekt z jednej strony większego popytu - rozpędzona gospodarka (globalna) potrzebuje więcej surowców, a z drugiej skutek wyższych cen innego surowca - gazu ziemnego. Na wzrost cen paliw w Polsce przekłada się też słabszy złoty, bo rafinerie za ropę rozliczają się w dolarach. Im złoty słabszy, tym muszą za nią płacić więcej.

Inflacja na sterydach. Pytanie na teraz: co zrobi NBP? [WYKRES DNIA] (1)Notowania ropy naftowej typu Brent (europejskiej, to międzynarodowy benchmark, czyli punkt odniesienia)źródło: stooq.pl

Paliwa nie wyczerpały jeszcze swojego wzrostowego potencjału. "Ostatni wzrost cen ropy naftowej odciśnie piętno na cenach paliw dopiero w październiku" - piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu do dzisiejszych danych.

Tanio na stacjach paliw już było. 6 zł? Kwestia czasu. 7 zł? Niewykluczone

(Video) Co Dziś Zrobi RPP? Czy Stopy Procentowe w Polsce Będą Dalej Rosnąć?

Zostajemy jeszczeblisko paliw, we wrześniu rosły też ceny w kategorii "nośniki energii" (o 7,2 proc. rok do roku i 0,8 proc. miesiąc do miesiąca). Może to nieco dziwić, bo zapowiadane podwyżki opłat za gaz wchodzą w życie dopiero od października, jednak wspomniani już eksperci PKO BP uważają, że przyczyną może być węgiel - ten szybko w ostatnim czasie drożeje, a wrzesień to miesiąc, w którym zaczynamy myśleć o gromadzeniu opału na zimę. Także tutaj można się spodziewać kontynuacji trendu wzrostowego, z racji wspomnianych przed chwilą podwyżek.

I wreszcie (choć raczej chyba przede wszystkim, z racji na dużą wagę w inflacyjnym koszyku) drożała żywność - o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 4,4 proc. rok do roku. W tym drugim ujęciu widać wyraźne przyspieszenie, w sierpniu ceny żywności wzrosły o 3,9 proc. Nie znamy jeszcze szczegółów, bo pełne dane inflacyjne GUS opublikuje dopiero za dwa tygodnie, ale ekonomiści PKO BP podejrzewają, że wskaźnik podniosły ceny nabiału, tłuszczu i pieczywa. I także w tym przypadku spodziewają się dalszych wzrostów cen.

Kierunek: 6, a może nawet 7 proc.

To wszystko sprawia, że ogólny wskaźnik cen konsumenckich nadal będzie rosnąć. Po piątkowych danych w górę poszły także prognozy. Goldman Sachs, który zresztą o polskiej inflacji całkiem niedawno już pisał, teraz spodziewa się, że średniorocznie inflacja wyniesie w tym roku 4,7 proc., a ta miesięczna do końca grudnia sięgnie 6 proc.

Ta "szóstka" z przodu wydaje się dość powszechnym konsensusem ekonomicznym. Takie przyspieszenie - być może już w październiku - zakładają m.in. ekonomiści mBanku i PKO BP i ING BSK. Ci ostatni uważają nawet, że na koniec roku inflacja może sięgnąć nawet blisko 7 proc., a w przyszłym "nie ma też co liczyć na jej istotny spadek". Ku podobnej prognozie skłania się także ekonomista Ignacy Morawski.

(Video) Dziś w Polsce Podwyżka Stóp Procentowych Aż o 75 bps? Uwaga !

Co zrobi NBP?

Wydaje się jednak, że kluczowym pytaniem nie jest to o, jak wysoko sięgnie w najbliższym czasie inflacja, ale co zamierza z tym zrobić (lub nie) polski bank centralny, którego zadaniem jest "pilnowanie" tego wskaźnika. Jeśli spojrzeć na kurs złotego, wydaje się, że rynek wycenia podwyżki - czyli liczy na to, że się pojawią. Po dzisiejszym (piątek 1 października) odczycie inflacji słaby ostatnio złoty umacniał się.

Rachunki za prąd w górę. Opłata mocowa przypomina o sobie. Nowe stawki

"[...] rynki finansowe uważają, że wniosek (odrzucony) o podwyżkę stóp o 190 pb z wrześniowego posiedzenia RPP oznacza, że NBP pójdzie śladem Czeskiego Banku CNB (wczoraj podwyżka +0,75 pp)" - napisali ekonomiści ING, dodając, że "może być rozczarowanie" (o czym za chwilę).

No właśnie, bo banki centralne z naszego regionu nie idą w półśrodki w walce z wysoką inflacją, tylko wręcz na całość. Wspomniane Czechy właśnie podniosły stopy po raz trzeci w tym roku, i to bardzo mocno - z 0,75 do 1,5 proc., bijąc na głowę oczekiwania. Na Węgrzech podwyżki były już cztery. Tymczasem nasz NBP czeka, podczas gdy inflacja rośnie. Od wiosnytego roku jest już nie tylko powyżej celu NBP, wynoszącego 2,5 proc., a ponad górną granicą odchyleń od tego celu - NBP dopuszcza 1 punkt procentowy odchyleń w obie strony, co daje zakres między 1,5 a 3,5 proc. Stopy za to ani drgną - od końca maja 2020 roku główna to zaledwie 0,1 proc. Na poniższym wykresie widać, jak inflacja stopom "odjeżdża".

Inflacja na sterydach. Pytanie na teraz: co zrobi NBP? [WYKRES DNIA] (4)Wzrost cen i stopy procentowe w Polsce.Gazeta.pl

(Video) Gospodarcze lekcje z pandemii | Koronawirus na celowniku

NBP ponad 1,5 roku temu ciąłich poziom, by wspierać pogrążoną w koronakryzysie gospodarkę. Teraz gospodarka odbiła, a z nią wystrzeliły ceny. Ze słów prezesa polskiego banku centralnego można wywnioskować, że chce być ostrożny i nie zdusić wzrostu zbyt szybkim podnoszeniem stóp procentowych.Założenie jest takie, że wyższe stopy oznaczają droższe kredyty, czyli "droższe" pieniądze. Jeśli kapitał jest trudniej dostępny, to nie jest tak chętnie wydawany, a ograniczenie wydatków z reguły powinno prowadzić do ograniczenia wzrostów cen (oczywiście mechanizm działa też analogicznie w drugą stronę).

Pytanie, czy ciągle jesteśmy w momencie, w którym wzrost stóp byłby "zbyt szybki". Czynnikiem niepewności pozostaje pandemia koronawirusa - właśnie zaczęła się u nas jej czwarta fala. Poza tym, Adam Glapiński podkreśla, że przyczyny inflacji leżą poza Polską, więc działania NBP i tak by nie pomogły obniżyć tego wskaźnika. Szef NBP często mówi o "szokach podażowych" - wzrosty na przykład surowców na świecie napędzane są przez ich zmniejszoną dostępność - podaż nie nadąża za gwałtownym wzrostem popytu, który przyszedł wraz z odbiciem gospodarek. Szczególnie silne wzrosty widać w przypadku surowców, w tym energetycznych.

Globalny transport zagrożony krachem. Przemęczeni kierowcy i marynarze

Ten problem mają wszyscy, nie tylko Polska. Tyle że ekonomiści zauważają, że przyspieszenie "naszej" inflacji ma nie tylko czysto zewnętrzne przyczyny. To na przykład fragment z dzisiejszego komentarza do danych GUS, przygotowanego przez ekonomistów PKO BP, w którym warto przyjrzeć się szczególnie ostatniemu zdaniu:

"Szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła we wrześniu do 4,0-4,1% r/r. Sądzimy, że zimny wrzesień przyspieszył wprowadzenie kolekcji jesiennych i związane z tym podwyżki cen odzieży. Podejrzewamy, że silnie rosły także ceny edukacji. Wciąż silny mógł też pozostać proinflacyjny wpływ popytu na ceny w HoReCa. W danych mogły także w końcu znaleźć odzwierciedlenie wyższe taryfy wodne (poszukujemy ich w danych GUS od czerwca). Wszystkie te czynniki i tak nie wyjaśniają w pełni wzrostu inflacji bazowej, za którym stać mogły także czynniki popytowe". Eksperci piszą o czynnikach popytowych, a nie zewnętrznych "szokach podażowych".

(Video) Gospodarcze lekcje z pandemii | Koronawirus na celowniku

Ze słów prezesa Narodowego Banku Polskiego można też było wywnioskować, że prowadząc politykę monetarną, patrzy nie na decyzje swoich regionalnych odpowiedników, a raczej na największe banki centralne świata.Ten argument też niedługo będzie musiał ulec zmianie. Dziś dowiedzieliśmy się, że inflacja w strefie euro jest najwyższa od 13 lat - wzrosła do 3,4 proc. z 3 proc. w sierpniu, a na przykład w samychNiemczech jej poziom jest najwyższy od prawie trzech dekad, to może skłonić Europejski Bank Centralny do działania. Na razie trzyma się zdania, że inflacja jest przejściowa, choć niedawno jego szefowaChristine Lagarde zauważała rosnące ryzyka inflacyjne. WStanach Zjednoczonych szefFedJerome Powell zaczyna mówić o zaostrzaniu polityki monetarnej, co w tamtym przypadku oznacza zmniejszanie programu skupu aktywów (to działanie, w ramach którego Fed skupuje z rynku obligacje i inne papiery wartościowe, "zasilając" go w dolary; nazywane jest to czasem "drukowaniem", a ma na celu wspomaganie gospodarki po kryzysie, a skutkuje m.in. wzrostami na giełdach).

Presja na NBP rośnie, także wewnątrz Rady Polityki Pieniężnej, czyli organu decyzyjnego banku. W czasie ostatniego, sierpniowego posiedzenia pojawiły się dwa wnioski o podwyżkę stóp procentowych - jeden o 15, a drugi aż o190 punktów bazowych. Oba przepadły. RPP będzie chciała pewnie poczekać z jakąkolwiek decyzją przynajmniej do listopadowej projekcji inflacji(na to w każdym razie wskazuje protokół ze wspomnianego posiedzenia).

Część ekspertów spodziewa się, że może to być miesiąc rozpoczęcia podwyżek stóp. Niektórzy jednak podkreślają, że niekoniecznie tak się stanie. "Rynek wycenia podwyżkę w tym roku o ponad 25pb. Widzimy jednak ryzyko, że podwyżka może być mniejsza lub nawet zostać przesunięta na 2022" - uważają ekonomiści ING. A PKO BP swój inflacyjny komentarz kończy tak: "Przebieg procesów inflacyjnych sprawia, że RPP coraz trudniej będzie utrzymywać narrację o egzogenicznym [zewnętrznym - red.] charakterze podwyższonej inflacji. Naszym zdaniem waga standardowych parametrów makro w pandemicznej funkcji reakcji Rady jest jednak nadal ograniczona. Chociaż listopadowa projekcja inflacyjna najpewniej pokaże inflację powyżej (szerokiego) celu NBP, to sytuacja pandemiczna do tego czasu się nie poprawi, a wręcz najpewniej pogorszy. W efekcie podwyżka stóp w listopadzie jest mocno prawdopodobna, ale bazowym scenariuszem pozostaje dla nas pierwszy ruch w 2022".

FAQs

Co dalej ze stopami procentowymi w 2022? ›

Stopy procentowe w listopadzie 2022 bez zmian!

podniosła stopy o 0,25 pkt. bazowych, do poziomu 6,75%. Zgodnie z decyzją RPP z 9 listopada 2022 poziom stóp procentowych wynosi: stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej.

Jaka jest stopa procentowa? ›

Od 8 września stopy procentowe wynoszą: referencyjna (główna) – 6,75%, lombardowa – 7,25% depozytowa – 6,25%

Kto ustala stope inflacji? ›

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim wysokość stóp procentowych w Polsce ustala Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego.

Kiedy stopy procentowe w górę? ›

Decyzją RPP z 7 września 2022 roku, od 8 września 2022 roku stopy procentowe NBP zostały podniesione o 0,25 punktu procentowego. Kredytobiorcy z ulgą przyjęli informację, że Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp 9 listopada 2022 roku.

Kiedy kolejne posiedzenie NBP? ›

"Odnosząc się do wniosku o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 8 listopada 2022 r., uprzejmie informuję, że jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowane na dzień 9 listopada 2022 r. wynika z harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 r., przyjętego przez Radę w dniu 3 listopada 2021 r." - dodał prezes.

Czy wzrośnie oprocentowanie lokat? ›

Przy obecnej inflacji zapadające właśnie roczne lokaty przyniosą realną stratę w wysokości 14,6 proc. Większy problem mogą mieć ci, którzy lokaty zakładali później: inflacja może sięgnąć i przekroczyć 20 proc.

Czy warto przejść na stałe oprocentowanie? ›

W perspektywie dalszego wzrostu stóp procentowych, wnioskowanie o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem wydaje się być najkorzystniejszą opcją. Kredytobiorca już na etapie podpisywania umowy wie, jaka będzie miesięczna rata i zyska pewność, że nie wzrośnie ona bez względu na WIBOR.

Kiedy kredyty spadna? ›

Właśnie dlatego pierwsze obniżki stóp procentowych jeśli nastąpią, to stanie się to pod koniec 2023 r. W zależności od warunków kredytowania osoby, które spłacają kredyt hipoteczny muszą przygotować się na wzrosty rat w najbliższych miesiącach.

Ile jeszcze wzrosną kredyty? ›

Analitycy wróżą, że w związku z tym stopa referencyjna NBP może wzrosnąć nawet do 8,5% do końca roku 2022. Jeśli spełnią się te przewidywania, kredyty hipoteczne w 2023 roku mogą okazać się bardzo drogie.

Czy jest ktoś kto odnosi korzyści z inflacji? ›

Korzyści z nieoczekiwanej inflacji odnoszą dłużnicy. Największym dłużnikiem jest państwo, które może wywołać nieoczekiwaną inflację.

Kiedy skończy się inflacja? ›

Z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, prognozuje, że dwucyfrowa inflacja zostanie z nami przez cały 2023 r. Eksperci wskazują, że kolejnymi podwyżkami stóp zareagować musi RPP. Inflacja CPI we wrześniu 2022 r. według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 17,2 proc.

Kiedy spadnie inflacja w Polsce? ›

Zdaniem ekonomistów banku PKO BP rok 2023 przyniesie wyraźny spadek inflacji, jednak inflacja powróci do celu (tj. 2,5% ±1 pkt proc.) dopiero w 2025 roku. Agencja S&P podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3 proc.

Jak sprawdzić o ile wzrośnie rata kredytu? ›

Jak sprawdzić, o ile wzrosną raty? Wejdź na finanse.uokik.gov.pl i wpisz parametry swojego kredytu – kwotę, którą masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty.

Czy raty kredytow spadną? ›

29 lipca możemy składać w banku wnioski o ustawowe wakacje kredytowe. Polegają one polega na tym, że możemy zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego przez osiem miesięcy (4 raty w 2022 r. i 4 raty w 2023 r.). Spłata raty zostaje przesunięta w czasie, od wakacji kredytowych nie ma żadnych odsetek.

Czy raty stałe mogą wzrosnąć? ›

Nie. Oprocentowanie stałe oznacza, że wysokość raty przez cały okres jego obowiązywania jest niezmienna. W konsekwencji rata nie wzrośnie, ale też nie będzie niższa w przypadku spadku stóp procentowych.

O której konferencja Glapińskiego? ›

Biuro Prasowe NBP zaprasza przedstawicieli mediów na konferencję prasową Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego poświęconą ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Konferencja odbędzie się w czwartek 10 listopada 2022 r. o godzinie 15:00 i zostanie zorganizowana w Centrali NBP.

Kiedy posiedzenie RPP w marcu? ›

Narodowy Bank Polski
miesiącposiedzenia decyzyjne dwudniowe
styczeń3-4 (wtorek-środa)
luty7-8 (wtorek-środa)
marzec7-8 (wtorek-środa)
kwiecień4-5 (wtorek-środa)
8 more rows

Kiedy posiedzenie Fed 2022? ›

Kolejne - i ostatnie w 2022 roku - posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 13-14 grudnia. Wtedy też poznamy najnowsze projekcje makroekonomiczne członków Komitetu oraz ich przewidywania dotyczące przyszłej ścieżki stopy funduszy federalnych (tzw.

Czy nasze pieniądze w banku są bezpieczne? ›

Istnieje jednak Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który w przypadku upadłości instytucji bankowej zapewnia wypłaty środków zgromadzonych na rachunkach bankowych do wysokości określonej ustawą. Instytucja gwarantuje depozyty do kwoty 100 tys. euro, przy czym gwarancjami objęte zarówno depozyty złotowe, jak i walutowe.

Jak najlepiej ulokować pieniądze w banku? ›

Lokata bankowa – najkorzystniejsza opcja ulokowania oszczędności w marcu to Lokata w inBanku. inBank jest na polskim rynku jednym z nowszych banków, dlatego oferuje wysokie oprocentowanie. Warto z tego faktu skorzystać i wybrać jego ofertę. Lokata bankowa w inBanku to zwycięzca rankingu lokat bankowych.

Czy warto teraz zakładać lokatę? ›

Rok temu średnie oprocentowanie lokat wynosiło 0,14 proc., w marcu około 2 proc., natomiast obecnie bez problemu można znaleźć oferty na 5-6 proc. w skali roku. Lokaty 2022 są więc wreszcie opłacalnymi produktami, bo wpłacając do banku przykładowo 50 tys. zł na rok, można liczyć na zysk rzędu 2 tys.

Czy można przejsc z oprocentowania zmiennego na stałe? ›

Okres obowiązywania oprocentowania stałego

Możesz: przejść na oprocentowanie zmienne – odsetki będą wówczas obliczane na podstawie obowiązującej wówczas stawki WIBOR® 3M lub 6M, przez kolejnych kilka lat spłacać kredyt o oprocentowaniu stałym.

Czy ludzie biora teraz kredyty? ›

W okresie od maja 2020 roku do października 2021 ok. pół miliona Polaków wzięło kredyty hipoteczne na 100 mld zł przy oprocentowaniu poniżej 3 proc. Teraz, z powodu podwyżek stóp, oprocentowanie tych kredytów sięga 10 proc., a raty wzrosły dwukrotnie.

Ile maksymalnie może wzrosnąć rata kredytu hipotecznego? ›

Eksperci przewidują jednak, że może czekać nas dalsza seria podwyżek stóp, a stopa referencyjna NBP pod koniec roku 2022 może wynieść nawet 8,0%. WIBOR 3M może więc wzrosnąć do końca roku do poziomu co najmniej 8,75%.

Czy warto nadpłacać kredyt 2022? ›

Nadpłata kredytu hipotecznego daje wiele korzyści. Pozwala na szybszą spłatę, zmniejszenie wysokości rat (lub skrócenie okresu zobowiązania), obniżenie odsetek. Nadpłacanie kredytu opłaca się szczególnie, gdy minął okres pobierania prowizji za nadpłatę, a także jeśli posiadasz dodatkowe oszczędności.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? ›

W takiej sytuacji można złożyć wniosek w banku o restrukturyzację kredytu hipotecznego. Należy w nim wyjaśnić pogorszenie się sytuacji finansowej i poprosić o zmianę warunków spłaty zobowiązania np. o stałe lub czasowe zmniejszenie rat, albo jeśli to konieczne, o czasowe zawieszenie spłaty kapitału.

Ile jeszcze zdrożeją kredyty? ›

O ile podrożeją raty kredytów mieszkaniowych

Rosnący WIBOR przełożył się na wyższe raty. Przy obecnym poziomie WIBOR 3M rata nowego kredytu na 300 tys. zł na 25 lat wyniesie 1 980 zł. Dla porównania przed podwyżkami stóp procentowych, czyli na początku października 2021 r., było to 1 440 zł (o 540 zł, czyli 28 proc.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt 500 tys? ›

Aby dostać kredyt na 500 tys. zł trzeba zarabiać około 7.850 zł na rękę. Wyliczenia zakłada 30-letni okres spłaty, oprocentowanie w wysokości 8,5% w skali roku, brak innych kredytów i pożyczek, brak innych osób na utrzymaniu i miesięczne koszty utrzymania na poziomie 1.500 zł.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 300 tys? ›

Kredyt hipoteczny 300 tys zł 30 lat | Rata 1384 zł RRSO 3,8%

Jak obniżyć ratę kredytu? ›

Wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie miesięcznej raty

Sposobem na zmniejszenie raty kredytu hipotecznego jest wydłużenie okresu kredytowania. Jeśli zobowiązanie będziesz spłacać przez dłuższy czas, wówczas dług rozłoży się na więcej miesięcy, dlatego poszczególne raty kapitałowo-odsetkowe będą niższe.

Co obniży inflacje? ›

Inflacja może w sumie obniżać się w wyniku działania kilku czynników: przez (1) monetarne wyhamowanie, (2) wzrost popytu na pieniądz, (3) wzrost produktywności, (4) aprecjację walutową (choć ta jest w pewnym sensie pochodną 2 i 3).

Jak pozbyć się inflacji? ›

Sposobem przeciwdziałania inflacji są inwestycje w złoto. Ceny tego surowca w długim terminie dążą do wskazań oficjalnej inflacji, dlatego są w stanie ją bilansować. Jeśli zainwestujesz w szlachetny kruszec, Twoje pieniądze nie będą tracić na wartości w wyniku wzrostu cen produktów i usług.

Komu oplaca się inflacja? ›

Oznacza to, że im większa jest inflacja – tym większy kryzys systemu kapitalistycznego, który popada w coraz większe kłopoty i któremu coraz trudniej o stabilnie rosnące zyski. Przy czym chodzi tu oczywiście o zyski przede wszystkim właścicieli, inwestorów i wszystkich tych, którzy obracają kapitałem.

Jak długo będzie wysoka inflacja? ›

"W latach 2023-2024, wraz z wygasaniem wpływu czynników podwyższających jej poziom w br., inflacja CPI obniży się, jednak niemal do końca horyzontu projekcji nie powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.

Kiedy w Polsce spadna ceny? ›

Zdaniem analityków banku, ceny mieszkań powrócą do poziomów z pierwszej połowy 2021 r., co skoryguje znaczne wzrosty obserwowane na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2021 i na początku 2022 r.

Czy Polsce grozi hiperinflacja 2022? ›

Według komunikatu Narodowego Banku Polskiego roczna inflacja w Polsce wyniosła w marcu 2022 roku niemal 11%. Taki stan rzeczy oznacza, że przekroczyła już ona próg bariery dla inflacji kroczącej. Brakuje jedynie kilku procent do tego, by można było mówić o megainflacji.

Czy inflacja spadnie w 2023? ›

W 2023 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie nieco niższe, nadal jednak znacznie powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 14,1 proc., a grudniowa może obniżyć się do 8,0 proc.

Czy ceny po inflacji spadną? ›

Powszechny wzrost cen

Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Innymi słowy, inflacja powoduje, że z czasem wartość pieniądza spada.

Jakie są prognozy inflacji? ›

Prognozowany wskaźnik inflacyjny dla Polski za cały 2022 rok to 13,3 proc. (gorzej jest Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach i Węgrzech), 13,8 proc. dla 2023 roku (gorzej będzie na Węgrzech i Słowacji) oraz 4,9 proc. dla 2024 roku. – Istnieje silne geograficzne zróżnicowanie poziomu inflacji wewnątrz UE.

Ile wzrosnie rata kredytu na 30 lat? ›

Posiadacze kredytów mieszkaniowych już niebawem mogą się spodziewać rat wyższych o około 130 proc. niż rok temu. W przypadku kredytu z trzydziestoletnim okresem spłaty, marżą 2,00 proc.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego 400 tys? ›

Bank opiera wysokość rat między innymi na zaplanowanym okresie spłaty kredytu. Średnio, koszt miesięczny zadłużenia 400 tys zł, wynosi 1800 zł miesięcznie, przy kredycie na 30 lat i oprocentowaniu 4%. Rata może być jednak niższa, gdy bank uwzględni koszty ubezpieczenia lub prowizji.

Czy kredyty pojda w dół? ›

Już na koniec lipca 2022 roku główna stopa referencyjna ma być na poziomie 5,5 proc. Raty kredytów pójdą w górę nawet o ponad 60 proc. Dobra wiadomość? W przyszłym roku stopy procentowe zaczną spadać, a kredyty tanieć.

Co z kredytami w 2023? ›

ale możesz już teraz obniżyć RATY KREDYTU. We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zakończyła, przynajmniej tymczasowo, cykl podwyżek stóp procentowych. Nie oznacza to, że kłopoty kredytobiorców dobiegły końca.

Kto zarabia na stopach procentowych? ›

Na wysokich stopach procentowych na pewno skorzystają właściciele lokat oraz kont oszczędnościowych ze zmiennym oprocentowaniem. A także Ci, którzy zastanawiają się, czy tego typu produkty bankowo pozwolą im zyskać - przy stosunkowo niewielkim ryzyku.

Czy WIBOR będzie rósł? ›

Prognozy 2022 roku wskazywały, że stawki stóp procentowych banku centralnego wzrosną, dlatego trzeba było się spodziewać, że WIBOR® 6M także wzrośnie. Ekonomiści twierdzą, że w 2022 roku należy spodziewać się dalszego wzrostu głównych stóp procentowych NBP.

Co najpierw spłacać kapitał czy odsetki? ›

Gdy odkładamy pieniądze na koncie oszczędnościowym, każde kolejne odsetki powiększają kapitał, przez co kolejne odsetki dadzą nam więcej pieniędzy. W kredycie hipotecznym ta zasada działa odwrotnie, ponieważ najpierw pożyczamy ogromny kapitał, od którego naliczane są odsetki, które płacimy w ratach.

Czy warto teraz zmienić oprocentowanie kredytu na stałe? ›

Oprocentowanie stałe daje stabilność i przewidywalność. Jednocześnie nie musi okazać się najtańszym rozwiązaniem. Plusem jest to, iż w przypadku wzrostu stopy procentowej Twoja rata kredytu będzie przez relatywnie długi okres na niezmiennym poziomie.

Czy stałe oprocentowanie się oplaca? ›

Dane z lat 1990-2021 sugerują, że zaciągając kredyt ze stałym oprocentowaniem w okresie, w którym kończyła się restrykcyjna polityka monetarna otrzymywało się kredyt oprocentowany o około 1 pkt. proc. wyżej niż w przypadku zadłużania się w momencie, w którym kończył się okres łagodnej polityki monetarnej.

Jak obliczyć stopę procentową wzór? ›

Kn=K0∗(1+rm)m∗n.

Jak obliczyć realna stopę procentową? ›

realna stopa procentowa – czyli rzeczywisty zysk z inwestycji lub koszt kredytu. Wylicza się ją, odejmując od nominalnej stopy procentowej wartość inflacji. W ten sposób klient otrzymuje informację o rzeczywistej sile nabywczej pieniądza.

Jakie jest oprocentowanie kredytu? ›

Od 8 czerwca 2022 r. jest to 20%, natomiast wcześniej wynosiło ono 19,00%, ponieważ obowiązywała niższa stopa referencyjna. Aktualnie 20% to najwyższe oprocentowanie kredytu, jakie może być zastosowane przez banki przy udzielaniu tego rodzaju finansowania.

Jak obliczyć nominalną stopę procentową? ›

Równanie Fishera można obliczyć za pomocą następującego wzoru: r = R - i, gdzie: r — realna stopa procentowa; R — nominalna stopa procentowa; i — inflacja.

Ile wzrośnie kredyt hipoteczny? ›

Pomimo zaskakująco wysokiego odczytu inflacji z sierpnia, to właśnie mała zmiana głównej stopy NBP o 0,25 punktu procentowego wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. W takim przypadku, raty wszystkich analizowanych kredytów wzrosną o około 117 proc. względem końca lipca 2021 r.

Co ile wzrasta rata kredytu? ›

Podwyżki stóp procentowych rozpoczęły się w październiku 2021 roku. Od tamtej pory RPP podnosi je regularnie co miesiąc, co przekłada się na wzrost rat kredytowych. Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenia, jak podwyżka stopy procentowej o 6 p.p. wpływa na wzrost raty kredytu hipotecznego.

Jaka jest rzeczywista inflacja? ›

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Realna inflacja w Polsce nie wynosi wcale 12,4%, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tylko 22%.

Jaka jest inflacja w Polsce? ›

Co to znaczy dla Polaków? GUS podaje, że w październiku 2022 roku inflacja CPI w Polsce wyniosła 17,9 proc. Ostatni taki odczyt obserwowany był w 1997 roku.

Co to jest wartość inflacji? ›

Stopa inflacji to wartość wyrażona za pomocą procentów. Określa ona, w jakim stopniu doszło do zmiany średnich cen w gospodarce w danym roku. Ponieważ inflacja wiąże się ze zmniejszeniem wartości pieniądza, stopa inflacji pokazuje relację kosztów z minionego roku i w obecnym.

Czy oplaca się brac kredyt w 2022? ›

Jeżeli masz stabilną pracę i dobre zarobki to zdecydowanie warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup wybranego mieszkania. Odkładanie decyzji może spowodować, że nieruchomość kupi ktoś inny lub cena lokum wzrośnie. Rynek nieruchomości, pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej, ma się całkiem dobrze.

Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny? ›

Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto brać teraz kredyt hipoteczny, weź pod uwagę, że jeżeli tylko cieszysz się stabilną sytuacją finansową i jesteś w stanie spłacać miesięczne raty w terminie, jak najbardziej jest to dobry moment na rozpoczęcie współpracy z instytucją bankową.

Czy warto zawiesic kredyt? ›

Ta opcja jest rekomendowana przez wielu specjalistów finansowych i przynosi najwięcej oszczędności. Decydując się na nadpłatę zobowiązania, kredytobiorca może wybrać jedną z dwóch opcji: zmniejszyć ratę kredytu poprzez obniżenie kapitału do spłaty lub skrócić okres spłaty i tym samym obniżyć koszt całego kredytu.

Co oznacza skrót RSO? ›

RSO to platforma hybrydowa Telewizji Polskiej działająca w oparciu o technologię wykorzystującą możliwości telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie (DVB-T).

Jak nazywa się stopę procentową pomniejszoną o stopę inflacji? ›

realną stopę procentową - jest to nominalna stopa procentowa pomniejszona o oczekiwaną stopę inflacji. W związku z tym, że nie uwzględnia inflacji, jest to rzeczywista miara kosztu pozyskania kapitału pożyczkowego.

Co to jest oprocentowanie efektywne? ›

efektywna stopa procentowa (ang.

stopa procentowa uwzględniająca całościowy rzeczywisty przychód z kapitału przy odsetkach otrzymywanych lub całościowy koszt kapitału przy odsetkach płaconych.

Videos

1. Dziś w Polsce Podwyżka Stóp Procentowych Aż o 75 bps? Co zrobi RPP?
(AceMarketU-TV)
2. Czy Dziś RPP Zakończy Cykl Podwyżek Stóp w Polsce?
(AceMarketU-TV)
3. Dziś w Polsce Podwyżka Stóp Procentowych Aż o 100 bps? Uwaga !
(AceMarketU-TV)
4. Wpływ stóp procentowych na giełdy i spadki na Nasdaq / #PortfelDTV odc. 39
(DoradcaTV)
5. Funkcjonujemy do końca 2023 roku i nie wiemy co dalej
(TV Orion)
6. Polski przemysł w zapaści | Co przyniesie tydzień? dr Przemysław Kwiecień
(XTB Polska)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nathanael Baumbach

Last Updated: 02/15/2023

Views: 6161

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanael Baumbach

Birthday: 1998-12-02

Address: Apt. 829 751 Glover View, West Orlando, IN 22436

Phone: +901025288581

Job: Internal IT Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Motor sports, Flying, Skiing, Hooping, Lego building, Ice skating

Introduction: My name is Nathanael Baumbach, I am a fantastic, nice, victorious, brave, healthy, cute, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.